Ахмети: Нема да го прекршам воспоставениот принцип да коалицираат победниците на избори. Ќе си подадеме рака со Груевски!

ahmeti-i-gruevskiЛидерот на ДУИ , Г-дин Али Ахмети во седиштето на ДУИ кое се наоѓа во Мала Речица изјавил дека нема намера да го прекрши вопоставениот принцип за коалицирање на победниците на парламентарни избори.
Со тоа им стави крај на шпекулациите дека Груевски неможе да направи влада и дека следен мандатар ќе е Зоран Заев!
Како што веќе објави Струга48. Договор за формирање влада беше постигнат уште пред извесно време но се чекаше крајниот рок за доставување на предлог владата до собранискиот спикер Велјаноски.
Отанува само да ги видиме имињата на новите министри кои ке ги завземат фотелјите од македоснките министерства како и тоа кој ресори на која политичка партија им припаѓаат.
Исто така останува да видиме дали ДПА формално или не формално ќе е во владата.
Засега се шпекулира дека ДПА ке се задоволи со функционерски места во трет ешалон.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s