Ексклузивно: На изборите ќеучествуваат речиси сите политички партии во МКД

На изборите закажани за 5ти Јуни 2016 год. засега е сигурно дека ќе учествуваат 3те најголеми партии во МКД.
ДУИ,ДПА и ВМРО ДПМНЕ засега е сигурно дека ќе поднесат кандидатски листи за пратеници пред истекот на крајниот рок.
Исто така и НДМ, Народно движење за Македонија денеска соопшти дека до 11 мај, кога е крајниот рок за поднесување, ќе поднесе кандидатски листи за пратеници во сите 6 изборни единици.

izbori2014-41

Од високи претставници на ДУИ и ДПА, не информираа дека невообичаениот молк е само тактика за да не се крева многу врева во последните сати пред истек на рокот за поднесување на листите, стратегија која е во договор со странскиот фактор.
Во последните минути од истекот на рокот листи се очекува да поднесат и помали политички партии како што е и “ДОСТОИНСТВО“ од Стојанче Ангелов.
Засега само е неизвесно дали СДСМ ќе ги поднесат своите листи,поготово што нивниот лидер Зоран Заев даде двосмислена изјава на денешниот прес од која може да се заклучи дека Зоран Заев бара начин како да се извлече пред своите поддржувачи за промената на цврстиот став дека нема да оди на избори.
Веќе течат последните 28 часа до истек на рокот . Граѓаните го губат трпението а политичарите се во маратонски преговори и разговори со своите партиски тела но и меѓусебе  бараќи излез од ќорсокакот во кој се внесоа поради оваа политичка криза во државава.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s