ЗОШТО БЕШЕ НАПАДНАТ ГРАЃАНСКИ АКТИВИСТ ВО СТРУГА!?

Неофицијално дознаваме дека настанот кој се случил попладнево во кој бил нападнат граѓански активист од Струга се случил поради разоткривање на лицето кое наводно стои зад групата од социјалната мрежа ФБ на која се пишувале дискредитирачки содржини за лица поврзани со политика.

alfiaps
Наводно видно разочарување од фактот дека не му поминала лагата за дефокусирање на стружани и кривонасочување на истите кон трето лице како наводен администратор на групата било причина за Р.Ч. да го нападне на Граѓанскиот активист од Струга.
Имено Р.Ч. кој е претседател на месна организација при ОО СДСМ Струга , подолго време ги дефокусирал своите сопартијци и ги наведувал на погрешни лица за можни администратори на групата каде и самиот е дискредитиран и омаловажуван а со цел да се сокрие себеси.
Во последно вреле се обидел тоа дефокусирање да го сврти кон еден претседател на граѓанско здружение од Струга по што следела експресно брза реакција и обелоденување на многу факти кои водат токму до оној кој се прокламира за најзасегнат и кој глумел дека појма нема кој стои зад истата контроверзна ФБ група.
Лицето Р.Ч. и било познато на струшката јавност како лице кое се гордее со своите постапки во минатото а кои не се баш за гордеење.
Неофицијално лица блиски до оштетениот ни пренесоа дека веќе се водат разговори со правните лица , членови на здружението за покренување  судска постапка против напаѓачот .
– Моментално се водат разговори со нашиот правен тим кој помага во здружението за покренување на сите можни правни дејствија против Р.Ч. кој дефинитивно ги премина сите граници и заслужува поднесоци во вид на иницијативи за поведување на казнени постапки . Исто така се разислува и за поднесување тужба за нанесување на душевна болка и омаловажување по што ќе следи и отштетно побарување за угледот и честа на претседателот на нашата организација. изјави лице кое инсистираше да остане анонимно .

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s