ОД УТРЕ ДОАЃА ЦИКЛОН “ДИМИТАР’’ !

 (ДЕТАЛНА АНАЛИЗА) Од утре (07.10.2015) па се до крајот на продолжениот прзничен викенд територијата на Македонија ќе биде зафатена од МОЌЕН ЦИКЛОН кој доаѓа од Медитеранот , Името на овој циклон е ДИМИТАР. Овој циклон ќе ни донесе ОБИЛНИ врнежи од дожд над целата територија на Македонија. Ќе има и локална појава на грмежи. Особено ОБИЛНИ врнежи ќе имаме за време на викендот кој доаѓа. За време на овој циклон на некои места се очекува да наврне ОГРОМНА количина на воден талог (над 80лм2). Повремено ќе дува СИЛЕН ветер од јужен правец кој се очекува да достигнува брзина од над 60 км/час. Температурите ќе бидат во ЗНАЧИТЕЛНО ОПАЃАЊЕ и за време на викендот ќе бидат за 10тина степени пониски од сегашните.

 

Метеоролог : Славчо Попоски

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s