АЛАРМАНТНО: Во Струга водата од водоводната мрежа е опасна за орална употреба!?

voda za pienjeДенеска на социјалните мрежи се појави напис од “twitter’’ Корисник кој се потпишува под псевдоним “девојка-змеј’’ дека водата од водоводната мрежа во градот е бактериолошки не исправна и дека во мостри од истата се пронајдени траги на опасната бактерија  “ЕШЕРИХИЈА КОЛИ’’.
Дали е ова вистина не можеме да потврдиме со оглед на тоа што не успеавме да стапиме во контакт со претставници на надлежните институции .
Сепак апелираме до стружани да се воздржат од употреба за пиење на водата од градскиот водовод , односно да ја користат само како техничка вода додека не се разјасни дали оваа вест која е на ниво на шпекулација е вистинита или не.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s