ДОАЃА МНОГУ ДОЖД ! МОЖНИ СЕ ЛОКАЛНИ ПОПЛАВИ !

Денес доцна попладе , во вечерните и ноќните часови како и во текот на утрешниот ден територијата на Македонија ќе биде зафатена од Моќен ЦИКЛОН кој доаѓа од Медитеранот. Поради тоа насекаде очекуваме врнежи од дожд , на многу места врнежите ќе бидат ИНТЕНЗИВНИ. Можна е и локална појава на грмежи. Можни се и ПОИНТЕНЗИВНИ атмосферски процеси со засилен ветер. За време на овој циклон на некои места ќе падне МНОГУ ГОЛЕМА количина на воден талог (над 60 л/м2). ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Поради ИНТЕНЗИВНИТЕ врнежи од дожд можни се локални ПОПЛАВИ. Температурите ќе бидат во ГОЛЕМО опаѓање. Утре максималните температури ќе се движат во интервал од 15 до 22 степени.

 

 

Метеоролог : Славчо Попоски

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s