СКАНДАЛ: КФМ ВО СТРУГА СЕ САМОПРЕТСТАВИ КАКО “ФИРОМ“!?

devojce1На европскиот натпревар на кошаркарки до 16години кој се одржува под покровителсво на кошаркарската федерација на Македонија и ФИБА , синоќа пред натреварот помеѓу Финска и Македонија , нашата држава била претставена под референцата “ФИРОМ“.


Додека нашите истакнати спортисти и надвор од Македонија се борат против употребата на наметнатата кратенка“ФИРОМ“ , односно се залагаат за претставување под уставното име МАКЕДОНИЈА , КФМ во балканскиот бисер, во  Струга , во сопствената држава и платени од Македонскиот буџет се самонарекуваат ФИРОМ !!
На ваквото претставување се побуниле видно револтирани граѓани но наместо извинување од организаторот и исправување на грешката нив им била повикана полиција и биле отстранети од трибините !

До кога македонците ке се самоуништуваат и до кога самите ке се обезвреднуваме а ќе очекуваме други да не почитуваат и нарекуваат под уставно име ?
Голем срам за КФМ (кошаркрската федерација на Македонија) односно нејзините челници !

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s