Се огласи ЗОО Скопје: Го украдоа Лука и ја скокнаа оградата – детали за кражбата на мајмунот

По кржабата на мајмунот во зоолошката градина, од ЗОО Скопје излегоа со писмено соопштение.

„На ден 10.08.2015 (понеделник) во ЈУ Зоолошка градина Скопје, во периодот околу 17:00 – 17:30 часот, непознати сторители низ исечен отвор на мрежата од надворешото живеалиште украдоа  младо од видот на мајмун-павијан, старо 1,5 година (на јавноста познато како мајмунчето Лука) и со прескокнување преку јужната заклучена капија од Градината, се упатија кон паркингот и со возило кон правец на градот Велес.

Голема благодарност до совесните посетители, очевидци на настанот, што помогнаа многу брзо по пријавувањето во МВР, со брза и професионална акција, Лука да е пронајден и вратен на вработените во Градината. Во оваа прилика огромна Благодарност до МВР.

Здравствената состојба на Лука е добра, во моментов  е сместен во внатрешното живеалиште заедно со своето помало братче.  “ – стои во соопштението од скопската зоолошка градина.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s