Двајца специјалци загинаа, тројца се ранети во потрагата по Салопек!

Двајца припадници на антитерористичката специјална единица загинаа, а уште тројца се ранети, во потрагата за киднапираниот Хрват Томслав Салопек.

5000id-hrvat thumb medium38

Египетските власти ја потврдиле смртта на специјалците кои со возило налетале на мина пставена од џихадистите од Исламска држава. Но, како што посочиле, овој немил настан нема да ја спречи акцијата и потрагата ќе продолжи со ист интензитет, јавува „Вечерњи лист“.

Египетските власти најавија дека и покрај немилиот настан истрагата сепак продолжува.

И покрај се’, и египетските и светските медиуми за киднпирањето на Салопек известуваат многу сиромашно, за разлика од известувањата за киднапираните Американци, Британци и Французи.

Во најтиражните египетски весници, и на нивната најгледана телевизија, киднапирањето на Салопек не се споменува уште од петокот, пишува „Вечерњи лист“.

Пронајдени првите докази и траги

Египетските власти веќе пронашле „некои докази“ и траги кои се испитуваат. Според нивни официјални изјави, Салопек најверојатно сеуште е жив.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s