ИД се заканува со нови напади

Џихадистичката група Исламска држава (ИД), денеска објави аудио запис, во кој, како што се тврди, говори бомбашот-самоубиец кој го изврши нападот во џамијата во Саудиска Арабија во четвртокот, при што загинаа 15 припадници на саудиските безбедносни сили.

5000id3 201552091339

Аудио снимката, заедно со фотографија на наводниот напаѓач, кој е идентификуван како Абу Синан ал Наџди, е објавена на еден налог на Твитер поврзан со ИД.

Наводниот Наџди на снимката вели дека Саудиска Арабија ќе се соочи со уште напади, додавајќи дека „саудиските владетелите и војници нема да уживаат во мирот“, затоа што учествуваат во коалицијата предводена од САД што врши напади врз припадниците на ИД во Сирија и Ирак.

Во снимката осомничениот бомбаш-самоубиец упатува и апел до други милитанти да извршуваат самоубиствени напади, нагласувајќи дека „појасите со експлозив се многу по ефективни од огненото оружје“.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s