ФОТО: 12-годишно девојче со повисок IQ од Ајнштајн и Стивен Хокинг

Никол Бар е 12 годишно девојче од Есекс во Англија кое на IQ тестот спроведен неодамна, освои неверојатни 162 бода.

girlsmart

Како што пишува Western Daily Press, тоа се два бода повеќе од Алберт Ајнштајн и Стивен Хокинг.

-Кога дознав дека имам толку висок резултат, бев во шок. Не очекував таков коефициент, изјавила Никол. Нејзината мајка Доли Бакланд вели дека и кога била помала воочувала разни грешки во книгите и списанијата, како и дека е среќна девојка која секогаш си задава потешки задачи.

Медиумите пишуваат дека Никол уште од 10-години решава комплексни математички задачи.

Организацијата Mensa која ги обединува натпросечно интелигентните луѓе има повеќе од 120.000 членови ширум светот, а според претставничката на организацијата, резултатот на Никол е во врвот на популацијата

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s