ВИДЕО: Измислил мотор кој со 1 литар вода поминува 500 километри

Рикардо Азеведо од бразилскиот град Сао Паоло направил чудесен мотор кој може да помине 500 километри со само еден литар вода.

motorvoda

Имено, акумулаторот на моторот го користи водородот од молекулите на водата и така создава електрична енергија, со чија помош се придвижува ова чудо.

Рикардо на видеото покажал како тоа функционира, а пред да стави вода во резервоарот испил неколку голтки како би докажал дека во шишето навистина има вода.

Тој исто така покажал како се движи моторот. На овој начин сакал да го промовира својот изум како еколошка машина.

– Предноста на овој изум кој користи водород од молекулите на вода е во тоа што издувните гасови се водена пареа. Тоа се разликува од бензинот кој дава јаглен моноксид , рекол тој.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s