356 п.н.е.- Во градот Пела, Егејска Македонија, е роден Александар Македонски , а 2004тата стружани го кренаа гласот во одбрана на државата

356 п.н.е.- Во градот Пела, Егејска Македонија, е роден Александар Македонски (син на македонскиот император Филип Втори и на Олимпија), еден од најпознатите личности на стариот век, војсководец и државник, кој од малечката Македонија создаде светска сила. Го порази огромното персиско царство и во својот поход стигна се до Индија. Умре во Вавилон, на 13 јуни 323 г.п.н.е.

Во 2004тата година, на денешен ден стружани го кренаа својот глас против кобната територијална реорганизација на општините со што Струга подпадна под доминантно албанско население .

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s