Трета победа на македонските надежи за прво место во групата

Македонската кошаркарска репрезентација ја постигна третата победа во групата Ц на Европското првенство за играчи до 20 години Б дивизија што се игра во Унгарија.

basket-mkd-500

Синоќа беше совладана Швајцарија со73:63 и со тоа нашите играчи само го потврдија првото место.

Македонија имаше постојано водство, а највисокото во првиот дел беше во 18.минута 36:23, додека Швајцарија двапати во третиот период изедначи на 40:40 и 46:46. Во финишот избраниците на селекторот Љупчо Малинков водеа и со 15 поени (73:58).

Натпреварот го одбележаа нашите центри Љубомир Младеновски и Филип Бакоч, кои имаа „дабл-дабл“ учинок: Младеновски 16 поени и 11 скокови, Бакоч 11 поени и 14 скокови, додека Адем Мекиќ постигна 15 поени.

На другиот натпревар од 3.коло во оваа група Белорусија ја победи Ерменија со 88:49 и со тоа го обезбеди второто место на табелата.

Македонија и Белорусија како две првопласирани селекции од оваа група продолжуваат да се натпреваруваат во рамките на групата Ф, заедно со Шведска и домаќинот Унгарија за пласман од 1-8 место.

Денеска за македонските кошаркари е слободен ден на првенството, утре од 18 часот ќе играат против домаќинот Унгарија, а в четврток противник ќе им биде Шведска. Двете првопласирани селекции од Ф групата ќе играат во полуфиналето со двете први репрезентации од групата Е, каде ќе играат: Финска, Холандија, Црна Гора и Луксембург.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s