Иран и шестте светски сили постигнаа договор

Иран и шестте светски сили постигнаа историски договор за иранската нукеларна програма, врз чија основа на Техеран ќе му бидат укинати санкциите во замена за ограничување на иранската нуклеарна програма, објави неименуван ирански дипломат.

 

 

„Напорната работа се исплатеше и постигнавме договор. Господ нека го благослови нашиот народ“, изјави за Ројтерс иранскиот дипломат кој не сакаше да биде именуван.

 

Британската новинска агенција пренесе дека уште еден ирански дипломат потврдил дека е постигнат договор.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s