Стружани отпорни на комарци и инсекти и оваа сезона!?

komarcislikasДодека министерството за транспорт и врски излезе со соопштение дека викендов ќе се врши прскање со високо квалитетен инсектицид против комарци и разни штетни инсекти  во Охрид,Дојран,Ресен и Чешиново-Облешево. На стружани им остнува да ги трпат убодите и чешањето како и последиците кои следат од каснувањето на ионака многу намножените инсекти.
Не е прв пат Струга да биде оставена на цедило! И минатите години надлежните, Струга ја заборавиа а Стружани мака мачеа поради овој проблем.
Сепак стружани гордо и достоинствено им благодарат на Министерството за транспорт и врски но и на центарот за јавно здравје и останатите надлежни институции за тоа што природно им го покачуваат имунитетот со тоа што секогаш се оставени на мајката природа да се справи со секаков предизвик од ваков но и од друг карактер .
ВИ БЛАГОДАРИМЕ ВАМ , ВЛАДАТА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА!!

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s