Куба го елиминираше преносот на ХИВ од мајка на дете

Куба стана првата земја која е го елиминира преносот на ХИВ вирусот и сифилис од мајка на бебе, објави Светската здравствена организација (СЗО), пренесе “Ројтерс”.

hiv-sida

Генералниот директор на СЗО Маргарет Чан изјави дека ова е “едно од најголемите можни достигнувања за јавното здравје” и важен чекор кон “една генерација, слободна од СИДА”.

Во последните пет години земјите од Карибите значително го зголемија пристапот до антиретровирусни лекови како дел од регионална иницијатива за отстранување на пренос на болестите од мајка на дете.

1.4 милиони жени носители на вирусот на ХИВ, забременуваат секоја година. Без третман, околу 45% од нив го пренесе вирусот на своите деца.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s