Таа е најубавата прва дама во светот

Првата дама на Азербејџан, 50-годишната Мехрибан Алијева, е сигурно една од најубавите сопруги на светските претседатели. Прекрасната сопруга на претседателот Илхан Алиев, според многумина е вистинскиот владетел на оваа богата земја.

prvadama

Мехрбиан Ариф Алијева е основач на фондацијата “Heydar Aliyev Fondation”, и сопруга на моменталниот претседател на Азербејџан, Илхам Алијев.

Кога во 2005. година Алијева решила да се кандидира пратеничко место во Азербејџанскиот парламент, “The Sunday Times” ја опишал како жена со огромно влијание, а нејзината фондација како моќна и богата институција која вложува во образованието.

1prvadama

Мехрибан Алијева, според “WikiLeaks” е родена во “најмоќното семејство во Азербејџан”.

Мехрибан и Илхам Алијев се венчале на 22. декември 1983. година. По венчавката продолжила со студиите, а “The Times” во 2005 ја опишал како успешен психолог и поранешен очен лекар.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s