Кривична за воспитувачка: Не извршила надзор, малолетничка се отрула и починала

Битолската полиција поднесе кривична пријава против 46-годишната Д.Ј., вработена како воспитувач – дефектолог во “Заводот за рехабилитација на деца со оштетен слух,говор глас и други проблеми во развојот” –Кочо Рацин – Битола.

mk-policija500

-Пријавената на 30.04.2015  го пропуштила должниот надзор што го имала како воспитувач-дефектолог во “Заводот за рехабилитација на деца со оштетен слух,говор глас и други проблеми во развојот” и несовесно постапила во вршењето на своите должности и овластувања ,со што и нанела штета со смртни последици на малолетничката како резултат на труење со корозивна супстанција, информираат од МВР.

Пријавата и е поднесена поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “несовесно работење во службата”.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s