Бегај љубов и кажи им на нашите деца дека ги сакам: Ова е херојот за кој зборува цел свет

Додека терористите на ИД во познато одморалиште во Тунис пукале во туристите, еден Британец се жртвувал себе си и со своето тело ја заштитил вереницата. Во него се испукани три куршуми, а по нив преживеал срцев удар.

heroj.jpg-500

Младата двојка од Велика Британија беше во центарот на вниманието за време на нападот на Сус. Британецот Метју Џејмс (30) воопшто не се двоумел кога почнале пукотниците и веднаш застанал пред вереницата за да ја заштити.

-Тој прими куршум за мене. Му го должам животот затоа што се фрли пред мене кога почнаа пукотниците. Беше прекриен во крв и ми рече само да трчам колку можам подалеку за да преживеам. Ми рече дека ме сака и да тргнам и на децата да им пренесам дека ги сака. Тоа беше најхрабриот чин на кој сум присуствувала, но едноставно неможев да го оставам да лежи затоа што пукотниците сеуште траеја. Побегнав назад во хотелот, а секаде наоколу беше хаос. Во базенот пловеше тело обвиено во крв. Неможам да објаснам колку беше страшно, само вресок и пукотници. Пресреќна сум што Метју преживеа, затоа што многумина го загубија животот, рекла Сара.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s