Oбезглавената жртва во Франција е работодавачот на терористот

Шеф на претпријатие од Рона, беше обезглавен денес за време на терористичкиот напад во индустриски објект во Изерм во близината на Лион во Франција, пренесува дописникот на МИА од Париз.

rabotodavac

Станува збор за работодавачот на осмниченото лице, кое е иднетификувано како Јасин Салхи, жител на Сен-Приест, во близината на Лион, кој беше уапсен по нападот.

Главата на жртвата беше пронајдена на оградата од фабриката на американскта група Ер Продуктс во  Сант Кантан-Фалавие, опкружена со ислмистички знамиња.

Телото на жртвата беше пронајдено во претпријатието, според истиот извор.

Станува за прва жртва на тероризмот во Франција на која и е отсечена глава, практика широко распространета во Сирија од страна Исламската држава.

Жртвата е маж на 45 години, кој раководеше со транспортно претпријатие и располагаше со дозвола да влегува во кругот на фабриката Ер Продукт, каде беше извршен нападот, недалеку од аеродормот во Лион.

Претседателот Франсоа Оланд од своја страна најави засилување на антитерористичкиот план Вижипират, кој е подигнат на максимално ниво.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s