Русија го намали буџетот за организирање на Мундијалот

Руската Влада наложила намалување на буџетот наменет за организирање на фудбалското светско првенство 2015 за 560 милиони евра.

World-Cup-2018-logo500

Ваквата одлука следува по објавата дека ќе биде намалено вложувањето во инфраструктурата и изградбата на хотели.

Не е соопштена причината за намалување на трошоците за организирање на Мундијалот, но основата на економската криза е предизивикана од санкциите кои Западот ги наметнакон Русија, како и светскиот пад на цената на нафтата, пишува Ројтерс.

Предвидено е за потребите на Мундијалот да бидат потрошени вкупно 11,8 милијарди долари.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s