НАТО испраќа тенкови на источните граници

НАТО ќе распореди тенкови и опрема за околу 5.000 луѓе по должината на своите североисточни граници.

Flag of NATO.svg

Ова го најавил генералниот секретар Јенс Столтенберг, во пресрет на министерската конференција во Брисел.

Тенковите и опремата ќе бидат распоредени во Полска и во балтичките земји, а Столтенберг ја нарече оваа мерка „потег на увеување на источните членки дека НАТО е подготвен да ги брани.

– И дадовме на главната команда на НАТО налог да подготви план на распоредување и во рамки на командната структура да се формира нов логистички штаб да го спроведе, рекол Столтенберг.

Тој нагласил дека со ова не се нарушува договорот на НАТО со Русија според кој НАТО се обврзува дека нема да основа постојани бази на исток, бидејќи војниците нема да ги следат тенковите и опремата, која ќе биде конзервирана и активирана само ако се укаже потреба.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s