Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност

FLESH_MK_soncevo-vreme

Времето  во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Условите за нестабилност се мали, но можна е само изолирана појава во крајните западни планински подрачја. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец.

Утринската температура ќе се движи од осум до 14, а дневната од 24 до 31 степен.

Во Скопје времето ќе биде сончево и топло со слаб ветер од североисточен правец. Утринската температура ќе се спушти до 11, а дневната ќе се искачи до 29 степени.

Во среда времето ќе биде претежно стабилно, сончево и топло со благ пораст на дневната температура која ќе се движи од 25 до 32 степени.

Во вторник и среда УВ-индексот ќе изнесува 8.

Позначителна дестабилизација на времето ќе има во четврток и петок кога на повеќе места ќе има појава на пороен дожд и грмежи особено во попладневните часови, со засилен ветер, а дневната температура ќе биде во благо опаѓање.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s