Страотна Сообраќајна незгода во Струга!

На патот Струга – Дебар, на самиот излез од Струга кај полигонот на “Здружение на Возачи“ доцна попладево околу 18:30ч. се случи тешка сообраќајна незгода во која за среќа нема […]

Read Article →

Груевки не попушти! Единствено нешто за кое нема договор помеѓу ДУИ и ВМРО ДПМНЕ се уставните промени!

Кога се беше договорено вклучително и кадровските места во последен момент ДУИ се вратиле на идеата за уставни измени со кој албанците би биле втор народ во МКД а со […]

Read Article →

Ахмети: Нема да го прекршам воспоставениот принцип да коалицираат победниците на избори. Ќе си подадеме рака со Груевски!

Лидерот на ДУИ , Г-дин Али Ахмети во седиштето на ДУИ кое се наоѓа во Мала Речица изјавил дека нема намера да го прекрши вопоставениот принцип за коалицирање на победниците на […]

Read Article →

Груевски успеа да состави влада!

По долгите и напорни преговори со сите парламентарни политички партии претседателот на ВМРО ДПМНЕ, а воедно и мандатар за составување на влада по неодамнешните избори конечно постигнал договор со две […]

Read Article →

Прикриена сообраќајна незгода во центарот на Струга а во која учествувал синот на Фијат Цаноски?

На 3. јануари, рано изутрина ,во 03 во центарот на Струга ,на улица 15-ти Корпус, на раскрсницата кај ресторант “Т’га за југ“  се случила тешка сообраќајна незгода ,каде имало и […]

Read Article →

ЕКСКЛУЗИВНО: Ќе се формира влада по локалните избори. До тогаш ќе функционира актуелната!

Анализираќи ја ситуацијата во која се наоѓаат лидерите на политичките партии во Република Македонија, политичката криза но и изборниот резултат. Дури и за оние кои барем малку се занимаваат со политика […]

Read Article →

Шарена или “Кондом“ револуција ?

Шарената револуција, односно носителот на поголемиот терет од отпорот, невладиниот сектор и граѓаните пред се, се најдоа на работ од политичката депонија откако СДСМ си ги оствари сите предвидени очекувања. […]

Read Article →

БОМБА ВО ОУ “БРАЌА МИЛАДИНОМВЦИ” Струга!?

Дојава за бомба во ОУ “БРАЌА МИЛАДИНОВЦИ” Струга е причината за итната евакуација на сите кои се наоѓале внатре. Ученициите веднаш биле одведени на безбедно место а полицијата ги превзела […]

Read Article →

Ексклузивно: На изборите ќеучествуваат речиси сите политички партии во МКД

На изборите закажани за 5ти Јуни 2016 год. засега е сигурно дека ќе учествуваат 3те најголеми партии во МКД. ДУИ,ДПА и ВМРО ДПМНЕ засега е сигурно дека ќе поднесат кандидатски […]

Read Article →

Стружани еуфорично прославија по повод распуштање на собранието

Најпрвин десеттина автомобили предводени од членови и симпатизери на ВМРО ДПМНЕ со вклучени трепкачи тргнаа од пред женската плажа во Струга да го обиколат градот прославуваќи го распуштањето на македонското […]

Read Article →

ЕКСКЛУЗИВНО: Собранието на Република Македонија

Собранието на Република Македонија вечерва како што е и планирано ќе се самораспушти. Од владеачкото мнозинство се децидни: Нема повеќе компромиси! Одиме на избори со или без СДСМ! Кризата во […]

Read Article →

Бидете дел од македонскиот тим кој снима филм во Hollywoow.Кликнете на ТРЕЈЛЕР подолу за да стигнете до страницата на која ќе можете да го погледнете трејлерот..    ТРЕЈЛЕР Доколку Ви […]

Read Article →

Катица Направила голем превид во БУЏЕТОТ од 4 Милиони евра?

Сериозен превид и пропуст е направено кога се креирал буџетот од специјалната јавна обвинителка Катица Јанева! Имено во буџетот кој тежи 4 милиони евра, Катица Јанева не предвидела евентуална надокнада […]

Read Article →

ДИК:Теренската проверка на Избирачкиот список почнува кон крајот на неделава

Државната изборна комисија кон крајот на неделава ќе ја почне теренската проверка на 100.436 записи кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците во рамки на прочистувањето на Избирачкиот список. Како […]

Read Article →

(обновено) Низа контроверзности поврзани со самоубиството на 20-годишната Стефани

Голем број контроверзности околу наводното самоубиство на  20-годишната Стефани. Имено откако мајката за Либертас.мк даде трогателна изјава за тоа дека наводно девојката била силувана предходната ноќ од таксист а случајот бил […]

Read Article →

Е-зибирачки список блокиран,кракиран или хакиран !?

Страницата за проверка на гласачите од ДИК веќе не е достапна до јавноста. Е-збирачки список веќе неможи да се отвори. Дали се работи за прекумерно голем број на посети па паднал […]

Read Article →

ДИРЕКТОР НА ВОДОВОДОТ ПОТРОШИЛ 100.000 ЕВРА ПО КАФАНИ: За три години директорот на Проаква од Струга потрошил 100.000 евра!

 Поднесена е кривична пријава против В.К. (36) од Струга поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „несовесно работење во службата“. Пријавениот, во текот на 2013, 2014 и 2015 […]

Read Article →

Милчо Чакарески утре ќе биде назначен за спортски директор на ракометната репрезентација

Поранешниот репрезентативец, Милчо Чакарески,  кој е спортски директор на ракометниот камп на Кире Лазаров, утре треба да биде назначен за спортски директор на машката ракометна репрезентација на Македонија. Утре од 13.00 часот […]

Read Article →

Нов датум за избори: 5 јуни 2016 нов датум за парламентарните избори во Македонија

По силниот притисок од меѓународната заедница повторно во интерес на стабилноста на државата се наметна нов датум . 5 јуни 2016та година е новиот датум на кој ќе се одржат […]

Read Article →

Џес Бејли го чека Груевски во седиштето на ВМРО ДПМНЕ а Груевски пие вотка во руска амбасада!?

Џес Бејли повеќе од два часа го чека на претседателот на ВМРО ДПМНЕ но од Груевски ни трага ни глас. Од непотврдени извори дознаваме дека наводно Никола Груевски се наоѓа […]

Read Article →

Нерасчистени “сметки’’ причина за пукотниците во Струга

Нерасчистени сметки се причините за пукотниците во Струга кои се случија синоќа околу 22:00 часот а во кои едно лице го загуби животот и две беа потешко повредени. “Струга48’’ неофицијално […]

Read Article →

ЗОШТО БЕШЕ НАПАДНАТ ГРАЃАНСКИ АКТИВИСТ ВО СТРУГА!?

Неофицијално дознаваме дека настанот кој се случил попладнево во кој бил нападнат граѓански активист од Струга се случил поради разоткривање на лицето кое наводно стои зад групата од социјалната мрежа […]

Read Article →

Претседател од месна организаија од СДСМ, нападнал граѓански активист !?

Претседателот од месната организација “трети реон Струга“ при ОО СДСМ Струга Р.Ч. вечерва околу 18:30 ч. извршил напад врз граѓански активист од Струга. Нападот бил пријавен во полиција по што […]

Read Article →

Невладината Каприкорн 2010 за проблмеите со загадената вода во градскиот водовод се заканува со кривична за струшкиот градоначалник.

Невладината Каприкорн 2010 за проблмеите со загадената вода во градскиот водовод се заканува со кривична за струшкиот градоначалник.     -Слушајќи ја веќе слушнатата “песна“ на медиумите односно граѓаните за […]

Read Article →

ВИКЕНД ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ И СЕВЕРЕН ВЕТЕР !

Утре (14.11.2015) времето во Македонија ќе биде сончево и релативно топло со умерена облачност. Во попладневните и во вечерните часови ќе започне да дува умерен , на некои места засилен […]

Read Article →

УТРЕ – СОНЧЕВО И ТОПЛО ЗА ОВОЈ ПЕРИОД ОД ГОДИНАТА !

 Утре (12.11.2015) времето во Македонија ќе биде сончево , тивко и ТОПЛО за овој период од годината. Максималната температура ќе се движи во интервал од 16 до 23 степени. На […]

Read Article →

УТРЕ – ПРЕКРАСЕН СОНЧЕВ И ТОПОЛ ДЕН !

 Утре (11.11.2015) времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе се движи во интервал […]

Read Article →

УТРЕ – ВЕТРОВИТО НО ТОПЛО !

Утре (10.11.2015) времето во Македонија ќе биде сончево и релативно топло со умерена облачност. Ќе дува умерен , на некои места засилен ветер од северен правец. Максималната температура ќе се […]

Read Article →

УТРЕ – ПРЕКРАСЕН СОНЧЕВ И ТОПОЛ НО ВЕТРОВИТ НЕДЕЛЕН ДЕН

УТРЕ – ПРЕКРАСЕН СОНЧЕВ И ТОПОЛ НО ВЕТРОВИТ НЕДЕЛЕН ДЕН ! Утре (08.11.2015) времето во Македонија ќе биде сончево и релативно ТОПЛО со умерена локална облачност. Ќе дува умерен ветер […]

Read Article →

50 годишен стружанец го загуби животот во бизарна несреќа.

50 годишен стружанец го загуби животот во бизарна несреќа. Попладнево во бизарна несреќа животот го загуби лицето Н.М. (50) од Струга кога од засега не познати причини со својот автомобил […]

Read Article →

УТРЕ – УШТЕ ЕДЕН ПРЕКРАСЕН СОНЧЕВ И ТОПОЛ ДЕН !

Утре (05.11.2015) времето во Македонија ќе биде сончево , претежно тивко и ТОПЛО. Максималната температура ќе се движи во интервал од 15 до 22 степени.   Подготви:Славчо Попоски

Read Article →

НЕ ОЧЕКУВА СТАБИЛНО И СУВО ВРЕМЕ ЦЕЛА НЕДЕЛА

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА (НЕ ОЧЕКУВА СТАБИЛНО И СУВО ВРЕМЕ ЦЕЛА НЕДЕЛА): Поради влијанието на силниот Антициклон кој е воспоставен над нашите краишта но и на поголем дел од Европскиот контитент и […]

Read Article →

УТРЕ – СОНЧЕВ ДЕН !

Утре (01.11.2015) времето во Македонија ќе биде сончево и ветровито. Ќе дува умерен ветер претежно од северен правец. Ветерот повеќе ќе биде изразен во западните предели. Максималната температура ќе се […]

Read Article →

ВИКЕНД ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА

ВИКЕНД ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: НЕ ОЧЕКУВА ПРЕКРАСЕН СОНЧЕВ ВИКЕНД , МЕЃУТОА ЌЕ БИДЕ ПОСТУДЕНО ! За време на предстојниот викенд територијата на Македонија ќе се наоѓа во поле на висок воздушен […]

Read Article →

УТРЕ – ПРОДОЛЖУВА СТАБИЛНОТО ВРЕМЕ !

Утре (26.10.205) времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе се движи во интервал од 13 до […]

Read Article →

Вистинска драма се одвивала синоќа по одделенијата на струшко-охридските болници !?

Синоќа по кобната несреќа во која едно лице го загуби живото а четворица биле повредени од кој еден потешко , се одвивала вистинска драма по одделенијата од струпшо-охридските болници. Тврдат […]

Read Article →

Едно лице загина, а четири се повредени во сообраќајна незгода што синоќа се случи на регионалниот пат Охрид – Струга во близина на Еврохотел

Синоќа не прилагодената брзина и не почитувањето на патната сигнализација најверојатно го однесоа животот на 29 годишниот кичевчанец. Портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски информира дека незгодата се случила околу […]

Read Article →